CANOE Network SLAM!Sports

 
SLAM! Sports SLAM! NCAA Football
 




COMMENT
NEWS
SCOREBOARD
SCHEDULE
STATISTICS
COLUMNISTS














DIVISION III COLLEGE FOOTBALL SCHEDULE
FOR THE WEEKEND OF OCTOBER 1-2


Friday, October 1, 11:05 AM
(RESENDING - CHANGING START TIME FOR WILLIAM PATERSON TO 2:30 FOR HOMECOMING)

FRIDAY, OCTOBER 1
------------------

ROWAN AT NEW JERSEY                  7:00  
DICKINSON PA AT JOHNS HOPKINS        7:00  

SATURDAY, OCTOBER 2
--------------------

CURRY AT MIT                        12:00  

HAMILTON AT WESLEYAN                12:30  

ALBION AT ADRIAN                     1:00  
NORWICH AT ALFRED                    1:00  
FERRUM AT AVERETT                    1:00  
AMHERST AT BOWDOIN                   1:00  
FROSTBURG AT BUFFALO ST              1:00  
DEPAUW AT CHICAGO                    1:00  
WITTENBERG AT DENISON                1:00  
ALBRIGHT AT FDU FLORHAM              1:00  
KINGS PA AT MORAVIAN                 1:00  
CORTLAND ST AT MONTCLAIR ST          1:00  
BLACKBURN AT MINNE MORRIS            1:00  
FRAMINGHAM ST AT MASS MARITIME       1:00  
OBERLIN AT KENYON                    1:00  
HOPE COLLEGE AT KALAMAZOO            1:00  
LYCOMING AT ITHACA COLLEGE           1:00  
WORCESTER TECH AT HOBART             1:00  
GREENSBORO AT GUILFORD               1:00  
WILKES AT WIDENER                    1:00  
WORCESTER ST AT WESTFIELD ST         1:00  
MCDANIEL AT URSINUS                  1:00  
MERCHANT MARINE AT UNION NY          1:00  
BATES AT TUFTS                       1:00  
AUSTIN AT TEXAS LUTHERAN             1:00  
ALMA AT OLIVET                       1:00  
MAINEMRTME AT NICHOLS COL            1:00  
FRANKLN MARSHAL AT MUHLENBERG        1:00  
HUSSON AT MOUNT IDA                  1:00  
ALLEGHENY AT WOOSTER                 1:00  
WESTERN CONN AT PLYMOUTHST           1:00  
METHODIST AT EMORY & HENRY           1:00  
LEBANON VALLEY AT DELAWARE VALLEY    1:00  
MIDDLEBURY AT COLBY                  1:00  
WESLEY AT CARNEGIE MELLON            1:00  
HAMPDEN SYDNEY AT BRIDGEWATER VA     1:00  
FITCHBURG ST AT BRIDGEWATER MA       1:00  

SALISBURY ST AT APPRENTICE           1:30  
MT UNION AT CAPITAL                  1:30  
HEIDELBERG AT WILMINGTON OH          1:30  
TRINITY CT AT WILLIAMS               1:30  
RANDOLPH MACON AT WASHINGTN & LEE    1:30  
WISC LUTHERAN AT TRISTATE            1:30  
WASH & JEFFERSN AT THIEL COLLEGE     1:30  
UTICA AT SPRINGFIELD                 1:30  
ST LAWRENCE AT ROCHESTER             1:30  
JOHN CARROLL AT OHIO NORTHERN        1:30  
SUSQUEHANNA AT JUNIATA               1:30  
MARANATHA AT PRINCIPIA               1:30  
CASE RESERVE AT DEFIANCE             1:30  
NC WESLEYAN AT CHOWAN                1:30  
SEWANEE AT CENTRE COLLEGE            1:30  
MUSKINGUM AT BALDWIN WALLACE         1:30  
MANCHESTER AT BLUFFTON               1:30  

GROVECITY AT BETHANY WV              2:00  
AUGSBURG AT CARLETON                 2:00  
CENTRAL COLL AT COE COLLEGE          2:00  
WISC RIVER FLLS AT WISC EAU CLAIRE   2:00  
NORTH CENT COL AT WHEATON            2:00  
ROSE HULMAN AT TRINITY TEXAS         2:00  
ST OLAF AT ST THOMAS MN              2:00  
US COAST GUARD AT RPI                2:00  
AUGUSTANA ILL AT NORTH PARK          2:00  
KNOX AT MACALESTER                   2:00  
DUBUQUE AT LUTHER                    2:00  
BUENA VISTA AT LORAS                 2:00  
THOMAS MORE AT HUNTINGDON            2:00  
NW MINNESOTA AT MARTIN LUTHER        2:00  
ROCKFORD AT WESTMINSTER MO           2:00  
WARTBURG AT SIMPSON                  2:00  
WISC LACROSSE AT WISC STEVENS PT     2:00  
WISC WHITEWATER AT WISC PLATTEVILL   2:00  
ST JOHNS MINN AT HAMLINE             2:00  
CONCORDIA MN AT GUSTAVUS ADOLPH      2:00  
HIRAM AT EARLHAM                     2:00  
TRINITY BIBLE AT CROWN               2:00  

FRANKLIN AT ANDERSON IND             2:30  
GREENVILLE AT BENEDICTINE            2:30  
MT ST JOSEPH AT HANOVER              2:30  
ELMHURST AT ILL WESLEYAN             2:30  
MASS DARTMOUTH AT ENDICOTT           2:30  
KEAN UNIVERSITY AT WILLIAM PATERSN   2:30  
ILLINOIS COLL AT ST NORBERT          2:30  
CARROLL WIS AT RIPON COLLEGE         2:30  
WASHINGTON MO AT RHODES              2:30  
LAKE FOREST AT MONMOUTH ILL          2:30  
CONCORDIA ILL AT MACMURRAY           2:30  
BELOIT AT LAWRENCE                   2:30  
CONCORDIA WISC AT AURORA             2:30  
LAKELAND AT EUREKA                   2:30  

SUL ROSS ST AT EAST TEXAS BAPT       3:00  
WISC STOUT AT WALDORF                3:00  
HARDIN SIMMONS AT HOWARD PAYNE       3:00  
OHIO WESLEYAN AT WABASH              3:00  

POMONA PITZER AT CAL LUTHERAN        4:00  
CHAPMAN AT LEWIS & CLARK             4:00  
WHITTIER AT MENLO COLLEGE            4:00  

LINFIELD AT PAC LUTHERAN             4:30  

EASTERN OREGON AT WHITWORTH          5:00  

WEST NEW ENGLAN AT SALVE REGINA      6:00  
TEXAS COLLEGE AT STILLMAN            6:00  

MILLIKIN AT CARTHAGE                 7:00  
CHRISTPHER NWPT AT SHENANDOAH        7:00  
HARTWICK AT ST JOHN FISHER           7:00  
MARY HARDN BYLR AT MISSISSIPPI COL   7:00  
MARIETTA AT OTTERBEIN                7:00  
MCMURRY AT LOUISIANA COLL            7:00  

PUGET SOUND AT WILLAMETTE            9:00  

LA VERNE AT CLAREMONT MS            10:00  
COLORADO COLL AT OCCIDENTAL         10:00  

(ALL TIMES ARE EASTERN DAYLIGHT)

st 10-01-04 10:57 et





Which team is your early pick to win the Stanley Cup this season?
  Blackhawks
  Penguins
  Bruins
  Kings
  Blues
  Red Wings
  Canucks
  Ducks
  Another team


Results